Jednoduše a výstižně, prosím vás! Náš farmář je bělovlasý velmi hodný, spravedlivý a moudrý člověk. Je to tak. A směje se občas jako malý kluk, když má z něčeho opravdu radost. To je hezké o něm vědět a každý si teď může představit svého bělovlasého hodného farmáře s dětským smíchem.
Farmář vstává každé ráno před 5, aby šel podojit krávy. Chodí je dojit sám, jeho brigádníci spí a on je spát nechá, to je jen jeden z mnoha dalších důkazů, jak je tento pán hodný. Když se vrátí z dojení kolem půl 9 a spíš později, máme už s Dorotkou nachystanou snídani. Domácí chleba, máslo, mnoho druhů sýrů z farmářského trhu, sem tam losí salám, uzený losos a nakrájená čerstvá zelenina. Po snídani a ranní konverzaci (která k tomuto rituálu neodmyslitelně patří a často mám pocit, že větší životní moudra proběhnou ráno, než večer, přičemž jsem nikdy nepochybovala o tom, že je to přesně naopak) si řekneme plán na dnešní den, podíváme se na předpověď počasí na farmě a v Brně (vidíte, jak je ten farmář hodný! právě zde se občas klukovsky chechtá, protože v Brně pořád prší a je hnusně a tady je vedro skoro furt) a vydáváme se pracovat.
Farmář teď nejčastěji vozí kraví věci jako hnojivo na jeho několik polí a my sklízíme kameny a větvičky ze zahrady, okopáváme zeleninu, chystáme na trh, dolujeme ze země topinambur nebo rveme jarní cibulky, co je prostě zrovna potřeba.
Ve 12 hodin se všichni tři scházíme k obědu, což je musli nebo studená kaše s mlékem, jogurtem, ořechy a rozinkami, s kokosem a mnohým dalším, co leží zrovna na stole a se sirupem nebo medem. Na této farmě se nejí cukr, a to nikdy a za žádných okolností, naprosto se ctí pravidla ekologických výrobků a organické stravy s hříchem čokolády s příchutí whiskey z farmářského marketu, takže to se nepočítá.
Po obědě se vracíme k práci všeho zemědělského druhu, něco vypereme občas, něco pověsíme, tu a tam poklidíme, upečeme chleba nebo tak něco! Kolem 14 hodiny se s napjatým očekáváním z další kuchařské improvizace vydáváme připravovat večeři!
Vybereme ze čtyř hlavních druhů zeleniny - mrkev, tuřín, tuřín 2 nebo-li kraví zelenina (krávy ji dostávají v rámci krmení, aby měly vitamíny) a červená řepa - a jdeme na to! Zapečená tamta zelenina s domácím sýrem naloženým v olivovém oleji nebo tamta jiná zelenina s domácím sýrem naloženým v slaném nálevu a nebo uděláme tamto s tamtím a nebo krémovou polévku z mrkve a nebo brambory a nebo k tomu kroupy a potom rozhodně koláč se švestkami a s kilem medu nebo sirupu (nemáme cukr, že! náhodou, tento styl života mě hrozně fascinuje a zajímá a docela tomu začínám propadat, i když myšlenka na nekonečné množství odporně sladkých věcí je pořád ještě silnější). K tomu salát z čerstvé zeleniny (oblíbené jsou zelené listy od pampelišek - s jablečným octem vážně kupodivu jedlé! a dobré!) a kolem 15.30 je to všechno na stole, jen čekáme na farmáře, až opustí traktor a přidá se k nám! Obědová konverzace, kafe, koláč, otázky na krávy, proč tamta dělá to a té to (ne)vadí, komentáře k počasí, převlíknout se do "kravího" a jdeme dojit.
Dojení původně začínalo v 16 hodin, ale postupně se začíná později a později, také podle koláče, že ano, takže mezi 16 a 17.30 nastupujeme ve zbroji montérek a kombinéz se štíty hnědých cákanců a zahovněných gumáků do kravína!
Nejdřív uklidíme nánosy života všude po zemi, potom zaženeme malé (telecí děcka - je jich všech dohromady třináct) do kamrlíku, kde se schovají, než se jejich mamy, tata a ostatní kámoši přivalí z venku, kde celý den pojídali trávu, pili vodu ze zurčící studánky a celkově se měli nejlíp. Všechny krávy a býka jednoho podruhé připneme za ohlávky, vodítka nebo jak se tomu vlastně říká, aby nemohli nikam odejít hlavně a jdeme krmit! Já shůry házím seno (různé typy podle vitamínů), Dorotka ho vidlemi radostně rozhazuje všem zúčastněným a takhle třikrát dokola, než mají holky plnej břich. A mezitím dojíme. A posloucháme norské rádio se směsicí lovesongů v angličtině a norštině (Jeg elsker deg je vážně pecka), barokních vyhrávek a country. Dojící mašinku připneme krávám poté, co je hadříkem namočeným v horké vodě očistíme a vyzkoušíme, jestli mléko teče všude dobře. Pak už pracuje stroj a my zase uklízíme kraví nánosy, chodíme se mazlit s telatama, ňuchňat Beránka a zlobit Zrzavou.
Tady ten kolotoč dojících mamin končí zhruba po třech hodinách, pak vrátíme krávy na jejich místa, pokud tam zrovna nejsou, dáme napít Beránkovi z rendlíčku mléka a někdy dáme i Zrzavé, když hodně zbude, jdeme všechno to kraví náčiní pořádně umýt ekojarem nebo co to je, naposledy holkám nacpeme pupky a rozloučíme se. Pak nakrmíme kočky, svlékneme kraví kombinézy a jdeme chystat farmářovi večeři, my totiž s Dorotkou večer už nejíme (přece, to se nedělá!).
Když myjeme nádobí z oběda a chystáme všechny ty možné sýry a ryby na stůl, bývá něco mezi 20 a 21.30, taky těžko odhadnout všechen ten čas, co tak běží a nebo spíš úplně stojí a opakuje se. Jakmile je všechno uklizeno a farmář ještě pracuje dál s traktorem nebo se jde najíst, jdeme na procházku. Sednout si na louku a dát si cigáro, je to tak, to my večer děláme a děláme to rády. Farmář ještě pořád neví, že kouříme, nebo my si to aspoň myslíme a on je zase hodný a nemluví o tom, takže se pak propašujeme domů do pokojíčku a jdeme si psát s maminkami a spát.
Tak takhle my to tady máme, jeden každý den na farmě.
Tak takhle my to tady máme, jeden každý den na farmě.
(A jak si to teď čtu, tak mi to přijde v podstatě dojemně jednoduché, ale pozor, nástrah číhá nespočet, o těch ale příště a jednotlivě, protože třeba kráva Antihrdinka, která dává najevo svou nadvládu tím, že na vás zhluboka smrkne, to je pěkná šéfka, ale to je nadlouho a teď už přece spát.) (b)
Žádné komentáře:
Okomentovat